• 1998
 • 1999
 • 2003
 • 2004
 • 2005
 • 2006
 • 2010
 • 2011
 • 2013
 • 2016
 • 2017
 • 2018
 • 2019
 • 2020
 • 2021
 • 2022
 • 2023

1998

Despec Türkiye’nin Kuruluşu
1998 yılında Hollanda merkezli Despec (Dealer Specialist) firmasının kurucuları, Türkiye’de yatırım yapma kararı alır. Index Bilgisayar’ın tüketim malzemelerindeki gücü ve tecrübesi dikkatlerini çeker ve iki şirket arasında kısa zamanda karşılıklı güvene dayanan sağlam bir ilişki gelişir. Ve böylece Despec Türkiye %50 ortaklıkla kurulur. Index, tüketim malzemeleri faaliyetlerini Despec’e devreder.

1999

Tüketim Malzemeleri Alanında Büyük Başarılar
Yunanistan’da faaliyet gösteren Despec Hellas ile %50 ortaklık yapısıyla Desbil AŞ kurulur ve ikinci defa Türkiye’ye yabancı sermaye girişine katkı sağlanır. Gerek Despec gerek Desbil ile Türkiye’ye milyonlarca USD sermaye getirilmekle birlikte, iki farklı yabancı şirket evliliği gerçekleştirilerek tüketim malzemeleri alanında hala tekrarı olmayan bir ilke ve büyük bir başarıya imza atılır. Desbil’in kuruluşu sadece ticari değeriyle değil; aynı zamanda Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesi adına da güzel bir adım olur.
Aynı yıl, alanında lider küresel markalar HP ve OKI markalarının distribütörlüğüne başlanır.

2003

IBM Distribütörlüğü
Tüketim malzemeleri teknoloji çözümlerinde önemli bir iş birliğine imza atılır ve uzun yıllara dayanan endüstri uzmanlığına ve küresel güce sahip olan IBM markasının distribütörlüğüne başlanır.

2004

Yeni İş Birlikleri
Tüm profesyonel ortamlar için uygun, hızlı, esnek ve kapsamlı yazıcı ve tarayıcı çözümleri sunan Canon markasının distribütörlüğüne başlanır.

Aynı yıl; laptop çantaları, kılıflar ve aksesuar modellerinde güçlü bir marka olan Targus da Despec AŞ’nin ürün portföyüne dahil edilir.

2005

Imation ile Doğaya Dost Adımlar
Dünyaca ünlü CD üreticisi Imation’un doğaya dost CD paketleri Türkiye’ye tanıtılır. Standart plastik kutu seçeneğinin yanında tümüyle geri dönüştürülebilir malzemeden yapılmış 10 CD’lik paketler de kullanıcılara sunulur. Çevreye zarar verilmeden üretilen, plastik paketlere oranla yarı yarıya daha az yer kaplayan ve aynı zamanda geri dönüştürülebilir olan bu ürünlerle doğa dostu adımlar atılır.

Aynı yıl, dijital yaşam tarzına uygun mobil aksesuarlarda yüksek performanslı ürünler sunan Trust markasının da distribütörlüğüne başlanır.

2006

Lexmark ile Dev İş Birliği
Dünyanın mürekkep püskürtmeli yazıcı ve tüketim malzemeleri alanında önde gelen markalarından biri olan Lexmark ürünlerinin satış ve pazarlamasına başlanır.

2010

Despec’in Halka Arzı
Despec AŞ, 8 Aralık 2010 günü halka arz edilir. Böylece Index Grup’tan üçüncü şirketin halka arzı gerçekleşir.

2011

Steelseries Distribütörlüğü
Türkiye PC aksesuarları pazarında sahip olunan payı arttırmak ve aksesuar konusunda güçlü bir tedarik noktası olmak adına yapılan yatırımlara bir yenisini eklenir ve lider oyun aksesuarları üreticisi, Danimarka kökenli Steelseries markasının Türkiye'deki tek yetkili distribütörü olunur.

2013

Jabra Despec’te
Ses teknolojileri alanında uzmanlığıyla fark yaratan, sektörün en inovatif ve öncü markalardan biri olan Jabra’nın distribütörlüğüne başlanır.

2016

Samsung Distribütörlüğü
Dünyanın önde gelen mobil telefon firmalarından bir olan Samsung markası ile mobil ürünler ve tabletlerin bölgesel distribütörlüğü için anlaşma yapılır.

2017

Yılın Distribütörü Ödülü
GSM operatörleriyle temlikli aksesuar satışlarına ve Samsung aksesuarların IT zincir mağazalar distribütörlüğüne başlanır.

Despec AŞ’ye Jabra markası tarafından “Yılın Distribütörü” ödülü takdim edilir.

Aynı yıl; kablolar ve adaptörler, güç ve şarj cihazları ile mobil aksesuarlar alanında en yenilikçi markalardan biri olan Belkin’in distribütörlüğüne başlanır.

2018

Yeni Markalarla Büyümeye Devam
Philips Lighting akıllı aydınlatma sistemleri distribütörlüğüne başlanır.

Olağanüstü ses kalitesini taşınabilirlikle birleştiren çözümler sunan, dünyanın lider markalarından biri olan Sony, ürün portföyüne eklenir.

Aynı yıl; yedekleme ve depolama çözümleri için kolaylık sağlayan Hikvision ürünlerinin de distribütörlüğüne başlanır.

2019

Güçlü İş Birlikleri
1998 yılında Almanya'da kurulan, depolama sektörünün lider markalarından biri olan Intenso’nun Türkiye'deki tek yetkili distribütörü olunur.

Aynı yıl; Polonya menşeli bir şirket olup 29 yılı aşkın bir süredir pazarlama ve üretim, kurum içi gelişmiş mühendislik çözümleri, kalite kontrol prosedürleri ve kendi Ar-Ge departmanı ile sektörde hizmet veren Goodram markası da ürün portföyüne dahil edilir.

2020

Yeni Markalar
Ocak 2010’da Growth Enterprise Market’te başarıyla listeye giren ve Çin’de listelenen ilk çıkarılabilir depolama tedarikçisi olan, dünyada ilk nesil USB tabanlı flash bellek teknolojisine sahip olan Netac markasının distribütörü olunur.

Aynı yıl; 2018 yılında Çin’de kurulan ve 2019 yılında dünyanın en hızlı büyüyen telefon markası olarak pazarda 7. sıraya yükselen Realme ile distribütörlük sözleşmesi imzalanır.

2021

Yeni İş Birlikleri
Despec AŞ, PC oyuncu donanımı aksesuarları şirketi Glorious markası ile distribütörlük sözleşmesi imzaladı ve markanın Türkiye’deki tek yetkili distribütörü oldu.

2022

Güçlü İş Birlikleri
Despec AŞ, grafik kartı alanında Çin’de lider konumda bulunan Colorful markasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü oldu.

2023

Yeni Markalarla Güçlü İş Birlikleri
Despec AŞ, yıla ödülle başladı ve Hikvision tarafından verilen “En İyi Distribütör – Hiksemi” ödülünün sahibi oldu.

Alanında dünya lideri markalarla 2023 yılında da ürün portföyünü büyütmeye devam eden Despec AŞ, 2017 yılından bu yana özellikle akıllı ortam aydınlatması, akıllı ev aletleri ve akıllı IoT sistemlerinde sürekli yenilikler yaparak kişiselleştirilmiş eğlenceli deneyimler yaşatan ve dünyanın lider akıllı ev ürünleri markalarından biri olan Govee’nin ürünlerini Türkiye’deki kullanıcılarla buluşturdu.

Despec AŞ, 2017’de kurulan ve flash bellek alanında bağımsız Ar-Ge ve üretim kapasitesine sahip güvenilir depolama ürünleri üreticisi Hiksemi’nin Türkiye’deki resmi distribütörü oldu.

Despec AŞ, en yenilikçi akıllı ev çözümleriyle dünyayı değiştiren teknoloji ve IoT şirketi Nanoleaf’in Türkiye’deki tek resmi distribütörü oldu.

Bilişim teknolojileri sektöründe pazar araştırmaları yapan ve dünyada 22’den fazla ülkede faaliyet gösteren uluslararası BT araştırma firması CONTEXT’in yaptığı ChannelWatch Bayi Anketi’nin sonuçlarına göre Despec AŞ “En İnovatif Distribütör” ve “En İyi Müşteri Hizmetleri” ödüllerinin sahibi oldu.